Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie.
Francis Bacon
Na-brzozowej-korze... W dziejach ludzkości do utrwalania tekstu używano różnorodnego materiału pisarskiego, poczynając od tabliczek glinianych, liści palmowych, kory drzew, płótna, a skończywszy na papirusie i tabliczkach metalowych lub drewnianych. W starożytnym Egipcie i w Grecji najpowszechniej używanym materiałem pisarskim był papirus, a zwój – typową postacią książki. Książka w tej postaci wraz z upadkiem kultury starożytnej przestała odgrywać dawną rolę i została zastąpiona kodeksem. Po raz pierwszy na większą skalę jako materiału piśmiennego zaczęto używać pergaminu. Była to specjalnym sposobem garbowana skóra koźla, owcza lub cielęca. Najdelikatniejszym gatunkiem pergaminu był velin. Nazwa "pergamin" pochodzi od miasta Pergamon, słynącego z jego wyrobu. Nowe materiały piśmienne - pergamin i papier - z biegiem czasu wyeliminowały niewygodny w użyciu zwój. Papier dotarł do krajów arabskich dzięki Chińczykom, którzy wytwarzali go ze szmat lnianych i konopnych. Wynalazek produkcji papieru szybko rozprzestrzeniał się docierając do Europy około roku 1100.
W wieku XII na wschodzie Europy pisano na korze drzew. Mimo że dokumenty na brzozowej korze były znane ludności wielu kultur, m.in. Rusinom i Finom, to termin gramoty na brzozowej korze jest charakterystyczny jedynie dla ziem ruskich.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz