środa, 4 lutego 2015

Jaspis... tajemniczy kamień

Jaspis (z gr. laspis – cętkowany kamień) to krzemionkowa skała osadowa, zbudowana w różnych proporcjach z kwarcu i chalcedonu. Ma różne barwy – od szarej poprzez żółtą, zieloną, szaroniebieską aż do czerwonej. Jaspisy pochodzące z Pustyni Libijskiej są przeważnie żółte i brunatne, czerwona odmiana występuje w Górach Harzu, zielona w Chinach i na Uralu. Olbrzymie złoża jaspisu znajdują się na Syberii, w Indiach i Stanach Zjednoczonych. Kamień ten występuje także w Polsce na Dolnym Śląsku. Różnorodność domieszek w jaspisach powoduje, że są pięknym tworzywem dla rzeźb. Wypolerowana tafla tego kamienia sama już jest jak wspaniały obraz. Najpiękniejsze okazy jaspisów uralskich znajdują się w Ermitażu. Car Piotr I wysyłał specjalne ekspedycje w poszukiwaniu tych pięknych kamieni.



Jaspis nigdy nie był łatwy do obróbki. Odznacza się niezwykłą twardością, co sprawiało, że przed wiekami wykonywano z tego kamienia tylko drobiazgi: przybory do pisania, szkatułki, popielniczki czy pieczątki.  Dopiero zastosowanie w technice obróbki korundu i karborundu, a więc twardych materiałów ściernych, umożliwiło w XVIII i XIX wieku wykonywanie w szlifierniach olbrzymich waz. Jaspisy cieszyły się uznaniem nie tylko w Rosji. Podróżnik holenderski z XVII wieku Boecjusz de Bott pisał o jaspisach barwy purpurowej i  białej znalezionych na terenach dzisiejszych Czech. Obróbką tych pięknych kamieni Czesi zajmowali się od XIV wieku. 

1 komentarz:

  1. Gdzieś czytałam, że jaspis spośród wszystkich kamieni jest najlepszy na stres. Jest znany jako „najwyższy opiekun” i mówi się, że pomaga osiągnąć stan spokoju i zen. Chroni naszą energię, pochłaniając całą negatywność, więc świetnie jest mieć go pod ręką, gdy przechodzimy przez ciężki czas. Mówi się, że Jasper wydobywa prawdę z wnętrza i pomaga jasno widzieć rzeczy i być uczciwym wobec siebie.

    OdpowiedzUsuń