Iluminacja z Ewangeliarza z Rossano |
Ewangeliarz z Rossano (Codex purpureus Rossanensis) jest jednym
z purpurowych kodeksów uncjalnych Nowego
Testamentu. Powstał w VI wieku, lecz nie do końca wiadomo gdzie. Karty kodeksu mają wymiar 31 cm x 26 cm. Rękopis przechowywany jest w katedrze w Rossano we Włoszech. Zawiera pełny
tekst Ewangelii Mateusza i niepełnej Marka. Nie ma w nim znaków
interpunkcyjnych ani przerw pomiędzy wyrazami. Do
dnia dzisiejszego zachowało się jedynie 188 z 400 kart kodeksu. Pozostała
część uległa zniszczeniu podczas pożaru w XVII lub XVIII wieku. Prawdopodobnie
oryginalny kodeks zawierał pełny tekst czterech Ewangelii. Tekst spisany został w dwóch kolumnach na pergaminie nasączonym purpurą. Każda kolumna składała się z 20 linijek, z których pierwsze trzy pisane były złotem, pozostałe – srebrem.
Jezus przed Piłatem |
W kodeksie tym, charakterystycznym dla sztuki bizantyjskiej z VI wieku, zachowało się 15 stron z 17 miniaturami ilustrującymi życie Jezusa. Przedstawiają one między innymi wskrzeszenie Łazarza, wjazd do Jerozolimy, umywanie nóg, ostatnią wieczerzę czy Jezusa przed Piłatem. Dokładnie nie wiadomo, w jaki sposób kodeks ów znalazł się w Kalabrii. Najprawdopodobniej przywieźli go mnisi uciekający przed Arabami i w ten sposób stał się on w VIII wieku własnością arcybiskupa z Rossano.
Bardzo ciekawy historyczny blog :) Będę zaglądał często do niego, gdyż można dużo rzeczy się dowiedzieć na temat dawnych czasów, choć historia nigdy nie była moją mocną stroną, lecz po prostu lubię dowiadywać się o historii.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam !
Patryk - blog Świat Gastronomii
Miło mi i mam nadzieję, że dalsze posty wzbudzą ciekawość. Zapraszam do odwiedzin... Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń