wtorek, 2 grudnia 2014

Biblioteki publiczne... w starożytnym Rzymie


Wszystkie księgozbiory prywatne, skromne i bogate, przyczyniły się do stworzenia klimatu sprzyjającego rozwojowi życia literackiego i naukowego w Rzymie. Z czasem tę doniosłą rolę bibliotek zaczęło rozumieć państwo. I tak powstała myśl o założeniu biblioteki... publicznej. Pierwszym, który o tym pomyślał był Gajusz Juliusz Cezar. Niestety, nie zrealizował tego zamierzenia z powodu śmierci. Pierwszą rzymską bibliotekę publiczną założył Azyniusz Polio, opiekun Horacego i Wergiliusza. Potrzebę istnienia bibliotek dla ogółu obywateli dostrzegł również cesarz August, który w 28 roku p.n.e. w portyku świątyni Apollina na Palatynie założył najwspanialszą książnicę miasta. Składała się ona z dwóch sal: w jednej znajdowały się książki łacińskie, w drugiej - greckie. Niestety, spłonęła ona w roku 363. Drugą bibliotekę publiczną założył August na Polu Marsowym, w zbudowanym przez siebie portyku Oktawii. Księgozbiór ten, podobnie jak poprzedni, był dwujęzyczny. Kolejną, do użytku publicznego, założył cesarz Trajan. I tak na Forum powstała zaprojektowana przez Apollodora z Damaszku grecko-łacińska biblioteka, nazywana później Bibliotheca Ulpia. 

W miastach italskich i na prowincjach powstało również wiele książnic, np. w latach 131-132 n.e. w Atenach Biblioteka Hadriana. 

W cesarstwie przyjął się zwyczaj umieszczania księgozbiorów w łaźniach rzymskich, które były popularnymi miejscami spotkań obywateli, miejscami dyskusji i odczytów. Wszystkie biblioteki starożytne zasadniczo swoje zbiory udostępniały na miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz