czwartek, 17 września 2015

Znaki wodne... czyli filigrany




Znak wodny, Kraków 1650,
Drukarnia Łukasza Kupisza
Młyny papiernicze

Wynalazek papieru dotarł do Europy w wieku XII, kiedy w hiszpańskim miasteczku Xativa (Jativa) zaczęto go produkować. W krajach Europy przemysł papierniczy rozwijał się od XIII wieku. We Włoszech stałą fabrykę papieru uruchomiono w roku 1276 w miejscowości Fabriano koło Ankony. We Francji młyn papierniczy ruszył w 1338 roku w Troyes, a już w XV stuleciu było w tym kraju 20 papierni. W Niemczech pierwszą papiernię założył pod Norymbergą Ulman Stromer w 1390 roku. Na tereny Polski sztuka wytwarzania papieru dotarła w XV wieku na Śląsk, gdzie powstała pierwsza stała papiernia we Wrocławiu – w 1490 roku, a kilka lat później – w roku 1493 – na Prądniku Czerwonym pod Krakowem. W wieku XVI w Polsce funkcjonowało już 35 papierni. Do Rosji znajomość wytwarzania papieru dotarła około 1576, a do Holandii i Danii w roku 1590. W całej Europie liczba młynów papierniczych, zakładanych nad brzegami rzek, gwałtownie wzrastała. 

Filigran

W wieku XIII nowością było wprowadzenie filigranu, czyli znaku własnościowego danej papierni.


Był to wykonany z cienkiego druciku kontur jakiegoś herbu: zwierzęcia, ryby, ptaka, rośliny, kwiatu, przedmiotu itp. przyjętego za godło i znak papierni. Przytwierdzało się go do sita papierniczego, mającego zazwyczaj kształt prostokątnej ramki z naciągniętą siatką, którą tworzyły druciki grubsze ułożone poprzecznie i cienkie naciągnięte wzdłuż ramki. Odbicie tej siatki na papierze dawało obraz szerszych kres i cienkich gęstych prążków oraz rysunek filigranu. 

Pierwsze znaki wodne dla oznaczenia swego produktu zastosowała w XIII wieku włoska papiernia w Fabriano. Każda papiernia używała zwykle jednego znaku przez cały lub dłuższy okres produkcji, jednakże ten sam filigran występował często w odmiennych wariantach, gdyż jedno sito służyło przeciętnie dwa lata. Znak wodny często zawierał również inicjały lub nazwisko wytwórcy papieru. 

Najstarszy znany nam filigran pochodzi z roku 1282. Często stosowanym znakiem cechowym wytwórców papieru był łeb wołu, a na przykład w Holandii używano m.in. rysunku ula, natomiast w Anglii kołpaka błazeńskiego (foolscap). Wiele tych znaków przetrwało do dzisiaj. 


2 komentarze: