wtorek, 6 stycznia 2015

Hipokrates... będę ich strzec przed wszystkim, co mogłoby im zaszkodzić i skrzywdzić


Hipokratesa z greckiej wyspy Kos, żyjącego w V-IV wieku p.n.e., uważa się za ojca medycyny. Pochodził z rodziny Asklepiadów, którzy z pokolenia na pokolenie przekazywali swoje umiejętności leczenia. Około 100 lat po jego śmierci powstał tzw. Corpus Hippocraticum, w którym znalazły się teksty jemu przypisywane, aczkolwiek nie wszystkie są jego autorstwa. Do najważniejszych jego dzieł zalicza się Prognozy koskie, będące sumą wiedzy lekarskiej starożytnej Grecji oraz Przysięgę – aktualny do dzisiaj kanon etyki lekarskiej. Zasadą naczelną Hipokratesa było nie szkodzić. Przez wiele wieków Hipokrates wywierał wielki wpływ na medycynę, poczynając od starożytności aż po czasy współczesne. Jego teksty Europa Zachodnia poznała dopiero w 1525 roku po łacinie i po grecku w roku 1526.

Lekarze już w starożytności składali tzw. przysięgę Hipokratesa, która zawierała podstawy dzisiejszej etyki lekarskiej. Jednakże, wbrew powszechnej opinii, to nie Hipokrates był jej autorem, lecz jego uczniowie. Natomiast samo sformułowanie tych zasad etycznych zawodu lekarza przypisuje się Imhotepowi.

Przysięga Hipokratesa (fragment):

"Przysięgam na Apollona lekarza, i Asklepiosa, i Hygieę, i Panakeię, i na wszystkich bogów i boginie jako świadków, że według możliwości i osądu będę tę przysięgę i to zobowiązanie wypełniać. Moje polecenia będę wydawał na pożytek i korzyść chorych, według najlepszej możliwości i osądu, będę ich strzec przed wszystkim, co mogłoby im zaszkodzić i skrzywdzić. Do jakiegokolwiek domu wejdę, chcę wejść dla pożytku i dla dobra chorych, chcę trzymać się z dala od przez siebie zawinionej krzywdy i wszelkiej szkody, zwłaszcza od czynów namiętności wobec kobiet i mężczyzn, wolnych i niewolnych. To, co zobaczę i usłyszę w czasie leczenia albo i poza leczeniem w obcowaniu z ludźmi, o ile to nie jest do opowiadania  zamilczę, ponieważ tu milczenie jest obowiązkiem. Jeśli więc przysięgi dochowam i jej nie złamię, to niech mnie w życiu i w sztuce leczenia spotka powodzenie, sława i uznanie wszystkich ludzi, aż do najodleglejszych czasów. Jeśli ją złamię i stanę się krzywoprzysiężcą, to niech się stanie odwrotnie."



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz