środa, 9 grudnia 2015

Drukarstwo... w języku staro-cerkiewno-słowiańskim


W XV wieku i do połowy wieku XVI zapotrzebowanie na księgi liturgiczne w języku staro-cerkiewno-słowiańskim dla Kościoła wschodniego zaspokajały drukarnie innych krajów. Około roku 14901491 cztery księgi wydrukował cyrylicą Szwajpolt Fiol  jeden z drukarzy krakowskich. Takie księgi wychodziły spod pras również w Wenecji. Biblię dla kościołów ruskich w latach 15171519 drukowano także w Pradze czeskiej. Ważnym ośrodkiem drukarstwa prawosławnego w tym stuleciu stało się Wilno. Do Rosji drukarstwo dociera w połowie XVI wieku. Z inicjatywy Iwana Groźnego w Moskwie założono tzw. drukarnię anonimową, działającą około 15551568 roku. 

Biblia Ostrogska, strona tytułowa
Pierwszym moskiewskim typografem znanym z imienia był Iwan Fedorow, który wraz z Piotrem Mścisławcem w roku 1564 wydrukował pięknie zdobioną księgę liturgiczną Apostoł. Jednakże drukarze z nieznanych powodów musieli opuścić Moskwę. Osiedlili się w Zabłudowie na Podlasiu w majątku hetmana Grzegorza Chodkiewicza. Iwan Fedorow przeniósł swoją działalność do Lwowa i tu właśnie wydrukował nowe wydanie Apostoła. W kolejnych latach zajmował się organizacją drukarstwa na Wołyniu. W latach 1580–1581 dzięki wsparciu księcia Konstantego Ostrogskiego wydrukował Biblię w nowym tłumaczeniu. Było to pierwsze wydanie wszystkich ksiąg Pisma Świętego przetłumaczone na język cerkiewnosłowiański. W wydaniu tym umieszczona została przedmowa księcia Konstantego skierowana do wyznawców Kościoła wschodniego. Biblia Ostrogska uważana jest za najwspanialszy przykład drukarstwa ruskiego w XVI wieku.

2 komentarze:

  1. Ciekawy temat wpisu :) Ostatnio oglądałem fajny program na kanale historycznym, gdzie historyk i archeolog powiedział, że jest dużo innych źródeł pisanych, gdzie są pewne teksty biblijne, które nie umieszczono w piśmie świętym, szczególnie teksty Jezusa Chrystusa. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mnie to cieszy. Wiele jest ciekawych rzeczy do napisania i przeczytania. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń