czwartek, 14 maja 2015

Heraklit... samotnik z Efezu



W VI i V wieku p.n.e. obok Miletu jednym z najważniejszych ośrodków handlu, rzemiosła i kultury Jonii był Efez, w którym mieszkał znany filozof przyrody – Heraklit (około 540480 p.n.e.). Prawdopodobnie pochodził z arystokratycznej rodziny, ale zrzekł się wszelkich godności i żył bardzo skromnie. Z usposobienia był odludkiem. Zachowała się informacja, że zniechęcony do ludzi, zamieszkał w górach, żywił się roślinami i z tego powodu zapadł na puchlinę wodną. Po powrocie do Efezu i rozmowach z lekarzami postanowił sam przeprowadzić kurację. Zagrzebał się w oborze i leczył się ciepłem odchodów zwierzęcych. Kuracja okazała się nieskuteczna – Heraklit zmarł. 




Heraklit, fragment fresku
Szkoła Ateńska Rafaela Santi




Podobnie jak filozofowie z Miletu (Tales, Anaksymenes i Anaksymander) również Heraklit zastanawiał się, z czego powstał świat. Pierwotną naturę dostrzegał w ogniu. Sformułował bardzo ważną teorię zmienności rzeczy, porównując rzeczywistość do rzeki. To właśnie on wygłosił słynną sentencję: Niepodobna dwa razy wejść do tej samej rzeki. Według niego wszystko jest w ruchu (Panta rhei) i nic nie trwa wiecznie. Heraklit podkreślał, że świat jest pełen ciągłych przeciwieństw. I tak, gdybyśmy nie chorowali, to nie rozumielibyśmy, co znaczy być zdrowym, a gdybyśmy nie byli głodni, na pewno nie mielibyśmy radości z bycia sytym. Zdaniem Heraklita ciągłe przeciwieństwa dotyczą nie tylko przyrody, lecz również społeczeństwa. Gdyby nie było wojny, na pewno nie docenilibyśmy pokoju. Filozof z Efezu był pierwszym o zainteresowaniach humanisty. Rozmyślał nie tylko nad przyrodą, ale i nad człowiekiem. Za cel filozofii uważał poznanie świata przez zgłębienie duszy ludzkiej. Również w etyce głosił potrzebę istnienia przeciwieństw, na przykład dobra i zła. Interesowała go nie tylko prawda o świecie, ale także sposób, w jaki do tej prawdy się dochodzi. Krytycznie zapatrywał się na poznanie zmysłowe: Złymi świadkami są oczy i uszy ludziom, którzy mają dusze barbarzyńców.

4 komentarze:

  1. Super wpis i bardzo ciekawy :) Muszę przyznać, że o Heraklicie nigdy nie słyszałem, pierwszy raz o tym czytam. Mógł pozwolić się leczyć lekarzom :)
    Pozdrawiam i zapraszam do mojego bloga na nowe wpisy ;)
    Patryk

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję. Cieszę się, że mogę przybliżyć sylwetki greckich filozofów starożytności. Było ich wielu i poglądy mieli ciekawe. Podróż po starożytności jest fascynująca... Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie :) Wczoraj na Viasat History oglądałem fajny program o mumiach z Antynopolis, jak archeolodzy badali mumie nawet przez tomografię, gdzie sprawdzali wnętrzności, gdzie były wypełniane. Badali mumie różni specjaliści m.in. dentyści, lekarze. Fajny też był program na tym kanale, gdzie szukano skarbów ukrytych w jeziorze, gdzie niemieccy naziści wywalili do rzeki podrobione funty Angielskie i złoto. Chcieli Angielską gospodarkę uwalić. Szukali tych wrzuconych skrzynek, lecz tylko funty podrobione znaleźli. Ciekawe, nigdy o tyn również nie słyszałem. Również fajny był program, jak w Anglii w XVII w. kobieta dekorowała mieszkanie, ciekawe meble pokazywali i zestaw stołowy. Kobiety również tapetowały domy. Moim zdaniem, najlepszy program jest Viasat History od innych, bo super ciekawe programy lecą, chociażby o wiktoriańskiej farmie i wykonują wszystko, jak kiedyś żyło się. Również pozdrawiam !

      Usuń
  3. O tym kanale wiele dobrego słyszałam. Niestety akurat tego nie mam i czasami tego bardzo żałuję. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń