niedziela, 2 listopada 2014

Skorpion, Lew, Rak... z Babilonii


Obserwatoria astronomiczne

Sumerowie pierwsi stworzyli podstawy astronomii, od nich przejęli je Babilończycy, rozbudowali i sporządzili mapę świata. W takich miastach jak Ur, Uruk, Nippur, Babilon, Agade, Borsippa, Assur, Niniwa istniały kilkupiętrowe wieże, zikkuraty. Na ich górnych tarasach urządzano obserwatoria. Szczególnie dokładnie obserwowano 5 planet, a ich drogę na niebie ustalono z dużą dokładnością. Babilończycy badali zaćmienia Słońca i Księżyca, i potrafili je przewidywać. Do naszych czasów zachowały się biuletyny astronomiczne, które poświęcone były ruchom planet. Każda z obserwowanych planet została dokładnie scharakteryzowana. Babilończycy drogę pozornego ruchu Słońca, czyli ekliptykę nazywali drogą słoneczną. Według nich istniała również droga księżycowa.


Kamień graniczny 
Można niekiedy znaleźć rysunki 12 konstelacji Zodiaku na kamieniach granicznych, zwanych kudurru. 

Nie wszyscy wiedzą, że takie nazwy jak np. Skorpion, Rak, Lew czy Bliźnięta pochodzą z Babilonii. Prócz planet uczeni badali również inne zjawiska: tęczę, huragany oraz trzęsienia ziemi. W zachowanych podręcznikach, które stanowią coś w rodzaju encyklopedii astronomicznej, można znaleźć bardzo szczegółowe dane o mechanice nieba.  




Szkoły astronomiczne

Zodiak z Dendery. Późnoegipska (I w. p.n.e.)
mapa nieva z babilońskim zodiakiem
W miastach Borsippa, Sippar i Uruk istniały słynne szkoły astronomiczne, a zachowane obliczenia świadczą o wysokim poziomie babilońskiej astronomii. Na przykład obliczano trzema sposobami odległości pomiędzy gwiazdami stałymi. Uczeni ustanowili również przeciętną szybkość obiegu Księżyca oraz maksymalną szybkość poruszania się i Księżyca i Słońca. To w Babilonii ustalono tzw. miesiąc anomalistyczny, tj. odstęp czasu między kolejnymi przejściami Księżyca przez najbliższy Ziemi punkt jego orbity. Ówcześni astronomowie pomylili się w obliczeniu miesiąca anomalistycznego jedynie o 3,6 sekundy. Natomiast w obliczeniu miesiąca synodycznego, czyli odstępu czasu pomiędzy dwiema kolejnymi identycznymi fazami Księżyca, wystąpił błąd ułamka sekundy.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz