czwartek, 2 października 2014

Czystek... przybysz z daleka



W naszym otoczeniu wiele się robi dla utrzymania zdrowia i kondycji. Kiedy jesteśmy zdrowi, gdy ono nam służy i możemy się nim cieszyć, to najczęściej nie cenimy go. Dopiero wtedy, kiedy "coś" zaczyna szwankować to... I trafnie wiele wieków temu napisał Jan Kochanowski: "szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz". 
Żeby utrzymać się w dobrej kondycji unikamy chemii, i w jedzeniu i w leczeniu. Szukamy żywności ekologicznej, czystej biologicznie. Wracamy do natury. W leczeniu korzystamy z roślin leczniczych. Coraz częściej wielu ludzi sięga po zioła, które pomagają nam pozbyć się większych lub mniejszych dolegliwości. Nasze rodzime zioła są znane i używane. Od wieków. Kto by nie słyszał o cudownym działaniu lipy czy pokrzywy,  mięty czy mniszka. Jednak czasem pomagają nam mniej znani "przybysze" z dalekich stron. Takim ziołem jest... czystek.
Czystek (Cistus Incanusto mały krzew występujący głównie w rejonie basenu Morza Śródziemnego, w południowej Europie i w Afryce północnej. Można go również spotkać na Kaukazie. Jest krzewem o pachnących, białych, różowych lub czerwonych kwiatach, lubiącym suchą, jałową glebę. Z jego dobroczynnych właściwości ludzie korzystają już od 2000 lat. 

Przez wieki pojawiał się w tradycyjnych recepturach, zwykle w postaci olejku eterycznego, stosowanego do leczenia trudno gojących się ran.  Dopiero w XX wieku odkryto, że działanie lecznicze czystka jest związane z niebywałą wręcz zawartością polifenoli. Warto wiedzieć, że herbatka z czystka jest kilka razy silniejsza w działaniu od herbaty zielonej. Znana jest od wieków i polecana przez św. Hildegardę z Bingen. Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny, przy tym całkowicie pozbawionym działań ubocznych czy też możliwości przedawkowania. Herbatkę z czystka mogą pić dzieci, już od 3 miesiąca życia. Jest wiele powodów, by herbatkę z czystka pić codziennie. Należy zaznaczyć, że jednorazowe napicie się tej herbatki nic nie zdziała, jak również i wypicie jej od czasu do czasu. Po prostu, należy pić ją regularnie, codziennie. Dopiero przy takim stosowaniu czystek pokaże nam swój oczyszczający potencjał. Efekty odczuwalne mogą być nawet po tygodniu, choć takie zauważalne dopiero po minimum miesiącu regularnego stosowania. Łyżeczkę czystka zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 8-10 minut. Zaleca się jedną porcję herbatki zaparzać wielokrotnie. Napar można lekko posłodzić miodem lub doprawić sokiem z cytryny.

Na przełomie sezonów, gdy łatwo o infekcje, napar z czystka to znakomita sprawa dla wzmocnienia systemu immunologicznego. Dobry jest również na upały, jako napój typu Ice Tea, z dodatkiem kostek lodu, cytryny i listków mięty.
Jak wszystkie herbaty ziołowe również ta z czystka ma alkalizujący wpływ na organizm.

1. Dzięki temu, że jest bogata w polifenole doskonale rozprawia się z drobnoustrojami, np. z wirusami, a jej skuteczność w zwalczaniu infekcji potwierdziły badania kliniczne.

2. Pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.

3. Usuwa metale ciężkie z organizmu (szczególnie łatwo wiąże kadm), dlatego polecana jest szczególnie palaczom.

4. Czystek dzięki swoim własnościom antybakteryjnym, antywirusowym i antygrzybicznym przynosi ulgę cierpiącym np. na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, chroniczne i powtarzające się infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry i paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki i półpaśca, zakażenia oraz inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju wirusów, bakterii i grzybów. Ma również działanie antyalergicznie (antyhistaminowe).

5. Można stosować czystka również u zwierząt domowych, w celu ochrony przed pchłami czy kleszczami.

6. Jest to roślina silnie antyoksydacyjna, ma olbrzymią zdolność do wyłapywania wolnych rodników i do obniżania aktywności kolagenazy (enzymu, który jest odpowiedzialny za rozkład kolagenu), przez co działa odmładzająco, przeciwzapalnie i witalizująco na ludzki organizm.

7. Działa na krętka, który wywołuje boreliozę, zarówno chroniąc przed zakażeniem, jak i wtedy, gdy zakażenie już miało miejsce. Zawarte w czystku substancje „oklejają” krętki i w taki sposób unieszkodliwiają je.

8. Z uwagi na swoje własności cytotoksyczne może przynieść ulgę mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty.

9. Napar z czystka jest znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Przepłukanie ust po umyciu zębów naparem z czystka zastąpi drogeryjne płyny do płukania ust. Czystek działa również wybielająco na zęby.

10. Regularne picie naparu z czystka powoduje również zmianę zapachu wydzielin ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz